Sposoby parzenia kawy – od tradycyjnych technik do nowoczesnych metod


Kawa cieszy się mianem jednego z najczęściej wybieranych napojów na świecie. Jej wyjątkowy smak, aromat i pobudzające właściwości przyciągają codziennie miliony osób. Chociaż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, sposób przygotowania kawy potrafi znacząco wpłynąć na jej finalny smak i jakość. Zapoznaj się z różnymi sposobami parzenia kawy.

Kawiarka (Moka Pot)

To tradycyjne włoskie narzędzie do przygotowywania kawy. W dolnej komorze kawiarki woda podgrzewa się do momentu wrzenia, przechodząc przez mielone ziarna kawy, docierając do górnej komory. Otrzymujemy w ten sposób mocną kawę, zbliżoną smakiem do espresso.

Kafetiera (French Press)

Tutaj mieloną kawę zalewamy gorącą wodą. Po chwili zaparzania tłok kafetiera przesuwamy w dół, oddzielając fusy od płynu. Dzięki tej metodzie uzyskujemy kawę o bogatym smaku i pełnej teksturze.

Drip (Kroplowy)

Woda powoli przepływa przez filtr z mieloną kawą. Możemy wykorzystać do tego ręczne metody lub automatykę, np. w kawiarce elektrycznej. Dzięki tej technice otrzymujemy kawę o delikatnym smaku.

AeroPress

Jest to nowoczesne urządzenie do parzenia kawy. Łączy w sobie elementy kafetiera i espresso. Proces zaparzania odbywa się pod niewielkim ciśnieniem, co przekłada się na gładki i intensywny smak kawy.

Espresso

Maszyny do espresso korzystają z wysokiego ciśnienia, by w krótkim czasie przepuścić gorącą wodę przez drobno zmielone ziarna kawy. W efekcie otrzymujemy skoncentrowany, mocny napój.

Cold Brew

Tutaj kawa zaparzana jest w zimnej wodzie przez kilka godzin. Rezultatem jest kawa o delikatnej kwasowości i gładkim smaku – idealna propozycja na ciepłe dni.

Syfon

Te techniki często określane są mianem „eksperymentu kawiarnianego”. Wykorzystują podgrzewanie wody oraz ciśnienie powietrza. Uzyskujemy dzięki temu kawę o czystym i przejrzystym smaku.

Kawa po turecku

Tradycyjnie przygotowywana w naczyniu o nazwie cezve czy też ibrik, gdzie powoli podgrzewamy mieszankę kawy, wody i cukru.


Nie ważne, jaką metodę wybierzesz, pamiętaj o kluczowej zasadzie – używaj świeżo zmielonych, wysokiej jakości ziaren. Pozwoli to uzyskać najlepszy możliwy smak i aromat kawy. Jeśli zainspirowałeś się którymś ze sposobów i chcesz eksperymentować w domu, odwiedź nasz sklep na sklep.coffico.pl i zaopatrz się w najlepsze produkty.


Koszyk