Stereotypy związane z kawą

Najlepsza kawa to 100% Arabika

Tak, Arabika jest świetna w smaku, ale trzeba wiedzieć jedno… . To jak skrzypce z niesamowitą czystością, klarownością i głębią dźwięku. Ale jak długo będziesz słuchał samych skrzypiec? Kilka utworów, a potem można się zmęczyć. Aby długo cieszyć się kompozycją, chcielibyśmy usłyszeć w niej perkusję, gitarę, fortepian i pewnie jeszcze kilka instrumentów. Mieszanka Arabiki i Robusty jest jak orkiestra, z której czerpiemy bogatą przyjemność smaków. Wypróbuj tę mieszankę, a będziesz zaskoczony – na przykład nasza mieszanka kaw – Coffico Aroma Speciale.
Crema to górna warstwa naszej kawy i to właśnie Robusta nadaje espresso cremę, treściwość i moc. Jeśli zrobisz espresso ze 100% Arabiki, napój będzie najczęściej kwaskowy w smaku i pozbawiony gęstości. Dobre espresso powinno zawierać więcej niż 20% Robusty, aby uzyskać kremową konsystencję, obfitą cremę oraz intensywny i gorzkawy posmak.

Robusta to tania kawa

Nie zawsze tak jest!
Dla przykładu cena 250 g Robusty Java Katakan z indonezyjskich plantacji to kwota prawie $10. Jest to znana i naprawdę ciekawa kawa. Są też bardzo popularne odmiany Arabiki, o których mało kto wie, a kosztują mniej niż $4 za 250g.

Jakość wody nie wpływa zbytnio na smak, najważniejsza jest jakość ziaren kawy

To nie jest prawda!
Jakość napoju zależy od dwóch czynników: produktów i sprzętu.
Jeśli chodzi o produkty to: kawa musi być świeżo palona, odpowiednio zapakowana i przechowywana, a woda świeża, o prawidłowej mineralizacji. Wtedy kawa będzie idealna.
W kwestii samego sprzętu decyduje jego stan techniczny, sanitarny oraz ustawienia. Dobry stan techniczny maszyny oznacza, że jej mechanizmy nie są zużyte, a pompa i zaparzacz pracują prawidłowo. Bardzo ważne jest, aby ustawić prawidłowe ustawienia mielenia, temperatury, ilości wody i ilości kawy.
Dobry stan sanitarny oznacza, że maszyna jest wolna od osadów z kawy i kamienia oraz, że nie ma w niej pleśni.

Filiżanki do kawy nie wpływają na smak. Kawa jest pyszna nawet ze zwykłego papierowego kubka

Smak kawy zależy od jakości filiżanek i innych punktów!
Na przykład drewniane mieszadełka do kawy, które są często używane podczas przygotowywania kawy na wynos, należy natychmiast wyjmować z kubków, aby nie zepsuć smaku kawy!
Naczynia w których podajemy kawę wpływają nie tylko na smak, ale również na kremowość napoju. Dlatego ważna jest jakość, wielkość, kształt, a nawet temperatura naczyń, w których podawana jest kawa.
Aby zagwarantować naszym klientom najlepszy smak kawy, w naszych kącikach kawowych marki Café Café, używamy wyłącznie wysokiej jakości papierowych i ekologicznych kubków.

Koszyk