Arabica vs. Robusta

Arabika i Robusta to dwa główne rodzaje kawy. Różnią się zarówno wyglądem, jak i smakiem. W tym artykule postaramy się wychwycić różnice między Arabiką, a Robustą.
Arabika i Robusta to dwa odmiany pośród kaw uprawianych komercyjnie. Oprócz nich są jeszcze inne, jak choćby na przykład: Liberica, Excelsa i Eugeniodis. Jednak produkcja tych odmian nie przekracza 2% całości produkcji kawy na świecie.
Można zatem przyjąć, że z całości produkcji Arabika stanowi ok. 70%, a Robusta ok. 30%. Istnieje wiele powodów popularności Arabiki. Ciekawy fakt, że te dwie rośliny są „krewnymi”, a dokładniej mówiąc, Arabika pojawiła się w wyniku skrzyżowania Robusty i Eugenioidisa.
Eugeniodis to bardzo rzadki rodzaj kawy, który rośnie na niewielkim obszarze. Ziarna są bardzo małe, a plony niskie, więc uprawa takiej kawy na dużą skalę jest niemożliwa. Kawa ta ma bardzo niską zawartość kofeiny – tylko 0,2%. Dlatego też Arabika ma mniej kofeiny niż Robusta.
Ziarna Arabiki i Robusty są różne, obie odmiany inaczej rosną, a tym samym ich smak jest również różny. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym różnicom między nimi.

Warunki do uprawy
Arabika to odmiana bardzo wrażliwa na warunki glebowe i atmosferyczne, rośnie na wysokości od 600 do 2000 metrów, a czasem nawet wyżej. Uprawa Arabiki jest przez to dość droga i pracochłonna. Łatwo choruje i aby uzyskać dobre zbiory, trzeba stale dbać o drzewa, nawozić glebę, a niektórych regionach budować systemy nawadniające.
Dla Robusty, z kolei, ważna jest ciepła pogoda. Dlatego rośnie tylko w klimacie tropikalnym. Ale wszystko inne jest drugorzędne. Robusta może rosnąć na równinach iw górach. Drzewa z łatwością znoszą upały i deszcze, nie chorują i nie wymagają starannej pielęgnacji.
Dla porównania: kraj będący liderem w obszarze produkcji kawy – Brazylia – wyhodował ok. 2 080 000 ton Arabiki. A Wietnam, który jest na drugim miejscu, wyhodował ok. 660 000 ton Robusty. Tak, … to trzy razy mniej niż w Brazylii. Ale jednocześnie powierzchnia całego Wietnamu jest pięć razy mniejsza niż powierzchnia plantacji kawy w Brazylii.

Smak i crema
Ziarna Arabiki zawierają lipidy i cukry, które intensyfikują smak i dodają kwaskowatości. W konkretnej odmianie Arabiki z określonego regionu można wyczuć słodycz jagód, kwaskowatość owoców cytrusowych, aromat kwiatów i orzechów.
Robusta ma więcej kofeiny i kwasu chlorogenowego oraz ma niską zawartość lipidów i cukrów. To sprawia, że Robusta jest dobrym napojem energetycznym, a kofeina sprawia, że kawa jest gorzka i ciężka. Smak Robusty jest pełny, intensywny, gęsty i z dość gorzkim posmakiem.
Pianka na wierzchu espresso to crema, najsmaczniejsza i najbardziej aromatyczna jego część. I tu należy wiedzieć, że Robusta daje więcej cremy niż Arabica. Smak napoju kawowego w dużej mierze zależy od tego, jak bardzo kawa jest pielęgnowana w czasie jej wzrostu. To, że Robusta jest łatwiejsza w uprawie, nie oznacza, że nie trzeba o nią dbać. Należy zwrócić uwagę na fakt, że dobra Robusta, może być lepsza w smaku i swoich walorach niż Arabika, do której to przywiązuje się tyle uwagi.

Wnioski
Arabica i Robusta to dwa różne ziarna kawy, o różnych smakach. Aby porównać najlepiej spróbuj napić się espresso przygotowanego z ziaren Arabiki i espresso przygotowanego z ziaren Robusty. Jaki byłby twój ulubiony smak kawy? …
W następnych artykułach dowiesz się jak przygotować kawę, aby móc ją spróbować i porównać. Dowiesz się również o procesie palenia. Rozprawimy się również z kilkoma stereotypami na temat kawy… .

Coffico Aroma – nasze wyśmienite, świeżopalone kawy ziarniste.
To marka naszej kawy, w której wykorzystujemy zarówno ziarna odmiany Arabika, jak i Robusty. Wejdź na stronę naszego sklepu, aby dowiedzieć się więcej.

Koszyk